top of page
  • worldculturebazaar

Tekilos ir meskalio muziejus

Updated: May 27

Nenuostabu, kad mieste, garsėjančiame muziejais, netyčia atradau ir skirtą vieniems populiariausių šalyje gėrimų. Ėjau daugiau smalsumo vedama, tačiau nusivilti neteko. Manau, kad normaliais laikais, kai gali turėti išmanantį gidą, kai veikia visi muziejaus bariukai, o šalia esančiuose mariači muzikantų Meksikos sostinės namuose- Garibaldi aikštėje, muzikantai ne tik kad gali laisvai bendrauti ir pildyti visų žioplių pageidavimus, įspūdis būtų dar pilnesnis, nes dabar kai ką reikėjo įsivaizduoti :). Labai norėjosi nuvykti ten ir vakare ir išvysti savo akimis įvairias mariači grupes, tačiau pagundų daug, o laikas labai ribotas... Tad dieną teko išgirsti tik kelias dainas ir pavėsyje besėdinėjančius muzikantus.

Tiesq sakant, jau vėliau kažkur mačiau perspėjimus; nesaugu ten, važiuokit tik su Uberiu ar taksi. Nežinau, ką patarčiau- buvo diena ir mes vaikščiojom, aplink vien vietiniai, bet man niekas neužkliuvo, juolab, kad aikštė yra visiškai netoli nuo centrinio Alamedos parko, o pakeliui atradau ir keletą labai įdomių koplyčių ir pastebėjau daug labai pigių kavinukių, siūlančių dienos pietus už ca 4 dolerius. Nieko įspūdingo estetine prasme, bet nieko blogo nesakančių apie maisto kokybę taip pat.

Pats muziejus nedidelis, tačiau informacijos pakanka susipažinti su gėrimų gamybos būdu, naudojamais įrankiais, technologijomis, pakuotėmis bei geografiniais ypatumais. Kaina -75 pesai (apie $4.50), už kurią po ekspozicijos peržiūros gauni po tekilos bei meskalio taurelę arba 350 pesų (apie $21) už keturių kokteilių degustaciją.Labiausiai nustebino faktas, kad visi gėrimai iš agavės, Meksikoje labiau populiaresnio "maguey" pavadinimu, yra meskaliai, o tekila yra tik viena iš meskalio rūšių. Tekila yra meskalis, bet meskalis nėra tekila. Abu gėrimai gali būti nuo 38% iki 55% stiprumo.

Paprastai meskalis yra brangesnis dėl jo gamyboje naudojamų agavės rūšių (apie 30) bei technologijų. Kiekviena rūšis auga skirtingai, kaktuso šerdys arba dėl savo panašumo į ananasą vadinamos "pinos" kepama žemėje, naudojant skirtingą medieną: akaciją, ąžuolą, meskitą; ferentavimo talpos gali būti pagamintos iš akmens, cemento, molio, medžio arba gyvūnų kailių, o disitliuojama variniuose arba moliniuose induose. Tačiau visų svarbiausias meskalio gamybos procese - yra vadinama jo širdis - žmogus, "Master Meszalero", nuo kurio sugebėjimų priklauso galutinė gėrimo kokybė.

Oachaka (Oaxaca) - Meksikos meskalių lopšys. Miesteliuose, kuriuose gaminamas gėrimas, sakoma, kad prieš gerdamas, turi keliais lašais pasidalinti su žeme, pasikalbėti su ja, ir jei ji prašo, duoti dar. Nuo senų laikų meskalis buvo tarpininkas tarp žmonių ir antgamtinių jėgų. Medicinoje jis naudojamas trynimams ir baimės gydimui; dovanojamas šamanams; su juo užtvirtinamos įvairios sąjungos, pvz. santuokos bei krikšto tėvų išrinkimas


Meskalio gamybos procesas yra mažiau industralizuotas ir natūralesnis lyginant su tekila, be to ji paprastai yra švelnesnė ir malonesnė gerti. Dėl kaktuso kepimo žemėje meskalis turi stiprų dūmo skonį, kartais man kartais primena tepalus😊 .Pirmoji mano pažintis su meskaliu prieš pusmetį Oachoje buvo nelabai vykusi, tačiau šį kartą jau buvau daugiau subrendus ragavimui.


O gal susidomėjimą kėlė klausimas: kodėl jis tampa tokiu madingu? Kaip kadaise tekila - anksčiau ją gėrė tik darbininkai, ir butelis kainuodavo apie 10 dolerių.

Dabar tekila karaliauja net Gineso rekordų knygoje. 2006-taisiais brangiausias pasaulyje 1.3 litro Ley 925 tekilos butelis parduotas už $225,000, šiandien vertas daugiau nei 3.5 milijono JAV dolerių. Tiesa, kainą sudaro daugiausiai ne tai, kas yra (o gal jau buvo viduje – 42 laipsnių stiprumo 7 metus brandintas gėrimas😊), bet pats butelis su 2 kg brangiausio pasaulyje metalo - platinos, bei 4100 deimantų. Vienas 1 uncijos stikliukas - $73.000 (butelyje telpa 18)!Tiesa, kainą gali iškelti ir laikas, reikalingas gamybai: kai kurie kaktusai auga nuo 6 iki 25 metų, iš vieno gaunama tik apie 12 butelių; tad išlaikyto gėrimo gali tekti laukti ilgus metus.


Tarp muziejaus eksponatų brangiausias Clase Azul Extra Anejo butelis, kainuojantis apie $2000.


Tequila Clase Azul. Museum of tequila and meszal. Mexico city. expensive tequila


Niekada nežinojau, kad gamybos procese gali būti naudojama ir mėsa 😊 "Pechuga" ispaniškai reiškia "krūtinėlė". Nors ta tradicija greičiausiai tęsiasi apie šimtą metų, niekas tiksliai to negali patvirtinti. Kaip bebūtų, antrojo arba trečiojo meskalio distiliacijos proceso metu žalias mėsos gabalas (labiausiai paplitusi vištienos krūtinėlė, tačiau gali būti ir kalakuto, triušio arba laukinio elnio) kabinamas virš gėrimo tam, kad neutralizuotų vaisius. Meskalio gamyboje gali būti naudojami ir riešutai, nevirti ryžiai, įvairiausi vaisiai, bet kokie, kurių yra derliaus perteklius. Toks specialius meskalis yra gaminamas specialiom progom, pvz. krikštynom, vestuvėm.

Prieš keletą metų vienas JAV sostinės šefas sugalvojo pagaminti meskalį su ispanišku Iberico kumpiu. Tuo tikslu į Oachaką buvo siunčiamas kumpis iš Ispanijos, ir taip gimė "Del Maguey Iberico".

Nuoroda norintiems paragauti ir negailintiems virš $200:


https://www.mezcalreviews.com/mezcal/del-maguey-iberico/Prieš keletą metų vienas JAV sostinės šefas sugalvojo pagaminti meskalį su ispanišku Iberico kumpiu. Tuo tikslu į Oachaką buvo siunčiamas kumpis iš Ispanijos, ir taip gimė "Del Maguey Iberico".

Nuoroda norintiems paragauti ir negailintiems virš $200:

https://www.mezcalreviews.com/mezcal/del-maguey-iberico/


Gyvatės (kaip beje ir kirmėlės butelyje) yra tik triukas turistams. Jos daugiau įprastos Azijos šalyse kaip medicininė priemonė.Labai apsidžiaugiau, pamačius Viniaus vardą: 2006 m. UNESCO posėdyje Vilniuje tekila buvo įtraukta į pasaulio kultūros paveldą!

Ragavimo metu paklausius, kodėl tekila geriama su laimu, padavėjas atsakė, kad užmuštum blogą skonį, nes Meksikoje yra ir daug blogos tekilos; o kartu atneštos apelsino skiltelės tik tam, jeigu nei vienas gėrimas nepatinka ir reikia "išsivalyti". Taigi, geram daiktui nereikia jokios palydos - jis kalba pats už save.Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page